04.11.14

Esseekonkurss gümnaasiumiõpilastele – kirjuta ennast Keeniasse!

MTÜ Mondo kuulutab välja arengukoostööteemalise esseekonkursi gümnaasiumitaseme õpilastele.Osalema on oodatud ka kutsekoolide õpilased vanuses 16-19. Kirjutada saab kahel teemal:

1. Elu maakeral aastal 2050 – pärast saavutatud (või saavutamata) kestliku arengu eesmärke[1] või
  2. Mida mina saan teha, et maailm oleks jätkusuutlikum ja õiglasem?

Esseid ootame hiljemalt 31. jaanuariks eesti keeles doc või odt formaadis aadressile maailmaharidus@mondo.org.ee. Essee umbkaudne pikkus peaks olema 9000 – 12 000 tähemärki.

Tööle palume lisada autori ees- ja perekonnanime, vanuse, kontaktandmed (e-posti aadress ja kontakttelefon), juhendava õpetaja ning kooli nime. Esseid hindava žürii koosseis: Johanna Helin (MTÜ Mondo), Maari Ross (MTÜ Mondo), Helen Ennok (Eesti Välisministeerium), Piret Järvela (Tallinna Reaalkool), Hanna-Liis Kaarlõp-Nani (UNESCO Eesti Rahvuslik Komisjon), Karl Patrick Norberg (esseekonkurss 2013 võitja).

Esseekonkursi võitja sõidab kevadisel koolivaheajal Keeniasse tutvuma MTÜ Mondo arengukoostööprojektiga Nairobis Kibera slummis ning Lääne-Keenias Shianda külas.

Teine ja kolmas koht premeeritakse Ryszard Kapuściński raamatuga „Reisid Herodotosega“ ja õiglase kaubanduse meenetega. Parimad tööd avaldatakse maailmakool.ee veebilehel.

Konkursi võitjad kuulutatakse välja ülemaailmsel sotsiaalse õigluse päeval 20. veebruaril. Pidulik auhindade üleandmine toimub MTÜ Mondo maailmaharidus- ja koolituskeskuses.

Screen Shot 2014-11-04 at 10.24.59Esseekonkurssi ning õppereisi toetab Eesti Välisministeerium arengukoostööks ette nähtud vahenditest.

[1]Arengukoostöö aluseks on ühiselt kokku lepitud eesmärgid. Aastatel 2000-2015 püüdlesid kõik maailma riigid ühiste aastatuhande arengueesmärkide poole. Aastal 2015 võetakse vastu uued kestliku arengu eesmärgid (sustainable development goals), mis käsitlevad järgmiseid teemasid:

• Vaesuse ja nälja likvideerimine kõikjal maailmas
  • Hariduse ja elukestva õppe kättesaadavus igas vanuses inimestele
  • Naiste ja tüdrukute võimaluste suurendamine ja sooline võrdõiguslikkus
  • Vee, sanitaartingimuste ja energia kättesaadavus
  • Kestliku majanduskasvu, tööhõive ja inimväärse töö tagamine
  • Riikidevahelise ja riigisisese ebavõrduse vähendamine
  • Säästlike tootmis- ja tarbimismudelite loomine
  • Ökosüsteemide kaitsmine nii maal kui merel; kliimamuutustega võitlemine
  • Inimõigused ning kaasavad ja usaldusväärsed institutsioonid

Vaata lisa siit: http://sustainabledevelopment.un.org/focussdgs.html