Suvekool

2018

Maailmakooli traditsiooniline suvekool keskendub sel aastal naiste ja laste õigustele ning kutsub osalema õpetajaid ja noorsootöötajaid Eestist ja Lätist. Suvekool toimub 21.-23. augustil Männisalu puhkekeskuses Võsul. Maailmahariduse suvekooli kava sisaldab nii teoreetilist kui praktilist sisu, erinevaid õppemeetodeid mängitakse läbi ning osalejad jagavad õpetamiskogemusi omavahel.

Tegevused on toetatud Põhjamaade Ministrite Nõukogu vahenditest ja Välisministeeriumi arengukoostööks ette nähtud vahenditest. MTÜ Mondo partnerid suvekooli korraldamisel on Taksvärki (Soome), Green Liberty (Läti) ja Kodanikuhariduse Keskus (Eesti).

Osavõtutasu 40 eurot sisaldab koolitust, majutust (kaks ööd), toitlustamist ja transporti Tallinnast Võsule. Koolituse osalejale väljastatakse EHISes registreeritav tunnistus.

Registreeru 1. juulini siin: http://bit.ly/GE-summer

PARTICIPANTS

Motivated teachers and youth workers from Estonia and Latvia, who want to be introduced to the topic of children’s and women’s rights and willing to implement gained knowledge in their everyday work & to be involved with future activities regarding the topic.

COURSE DESCRIPTION

The Global Education Summer school will introduce various methods on how to integrate global education topic into the everyday work. 2018 summer school’s main focus will be on human rights, especially on children’s and women’s rights.

TRAINERS

The trainers of children’s rights are experts from our Finnish partner organisation Taksvärkki due to the fact how Finnish educational system is top notch. So during this course we’ll learn from the best of the best and they will share their material “Oikeesti” and how to implement it in the educators everyday work. It includes examples and stories from the global South, and one of the main goals is that people understand that all children have equal rights regardless of where they are born. Trainer of women’s rights is an expert from Estonian Kodanikuhariduse Keskus (Civic Education Center). She has concentrated on women’s rights in her work with history, philosophy and ethics. Coming from pedagogical background, the expert shall show methods and ideas on how to integrate human rights concept into everyday teaching. In the 3-day long training 35 teachers and youth workers from Estonia and Latvia will engage in mutual learning and exchange of experiences in how to teach and tackle the topic of children’s and women’s rights.

The practical methods used in the training can later be easily included in every-day work with children and youth in all partner countries. The course is held in English.

REGISTRATION
Please fill in application form until July 1st

PARTICIPATION FEE
40 EUR – includes training, accommodation for two nights, food and transportation costs.
Each participant is responsible to take care of travel insurance for themselves.

FURTHER INFORMATION

For additional information please contact your local project manager

Estonia: MTÜ Mondo; Terje Tamm; terje@mondo.org.ee; +372 53365452
Latvia: Green Liberty; Inga Belousa; inga@zalabriviba.lv;
Finland: Taksvärkki ry; Leena Honkasalo; leena.honkasalo@taksvarkki.fi; +358 50 512 4171

Supported by: